Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Anasayfa » Sınavlar » KBYS » Eğitim-Bir-Sen, KBYS davasını kazandı!

Eğitim-Bir-Sen, KBYS davasını kazandı!

KBYS sonuçlarını dikkate almayan bakanlık aleyhine açtığımız davaları kazandık.

Eğitim-Bir-Sen Niğde Şube Başkanı Celalettin Özüdoğru, ”KBYS, diğer adıyla uzman öğretmenlik sınavında başarılı olan, ancak ataması yapılmayan üyelerimiz adına açtığımız davaların hepsini kazandık.” dedi.
Özüdoğru, yaptığı yazılı açıklamada, Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı (KBYS)’na giren üyeleri Musa Dalkılıç ve Yaşar Yardımcı ile ilgili açtıkları iki davayı da kazandıklarını belirtti.
Sendika olarak üyelerinin her türlü hak ve menfaatlerini aramayı ilke edindiğini ifade eden Özüdoğru şunları söyledi: ”KBYS, diğer adıyla uzman öğretmenlik sınavında başarılı olan, ancak ataması yapılmayan Niğde’deki üyelerimiz adına açtığımız iki davayı da kazandık. Üyelerimizden Çamardı Milli Eğitim Şube Müdürü Musa Dalkılıç ve Atatürk İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Yaşar Yardımcı davayı kazanarak uzman öğretmen olma haklarını elde etti. Üyelerimiz adına Mart 2010 tarihinden sonra açtığımız çok sayıda bireysel davadan şimdiye kadar hiçbir olumsuz karar çıkmamıştır. Türkiye genelinde Zonguldak, Konya, Aksaray, Isparta, Yozgat, Manisa ve Şanlıurfa İdare mahkemelerinde açtığımız davalardan sonuçlananların tümünü kazandık. Son olarak 36 dava daha lehimize sonuçlanmıştır.” şeklinde konuştu.

“ÜYELERİMİZİN BİZE BAŞVURMASI YETERLİ”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, bunca mahkeme kararına rağmen, konuya ilişkin bir düzenleme yapmayarak, hem devleti vekâlet ücreti ve yargılama giderleri yönüyle zarara uğrattığını, hem de öğretmenleri mağdur ettiğine dikkat çeken Özüdoğru, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bakanlık, 2006 yılında kontenjan sınırlamasından dolayı uzman öğretmen olamayanlara ‘uzman öğretmenlik sertifikası’ verilmesi için gerekli düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır.” dedi.
Dava açmak isteyen öğretmenlerin hâlâ vakitleri olduğunu vurgulayan Özüdoğru, “Bu konuda mağdur olan üyelerimizin, uzman öğretmenlikle ilgili olarak okullarına bir dilekçeyle başvurmaları yeterli. Biz kendilerine verilecek ret cevabından sonra her türlü hukuki işlemleri takip edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.