Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Anasayfa » SGK Rehberi » İstifa durumunda tazminat alınabilir mi?

İstifa durumunda tazminat alınabilir mi?

Soru: Ali Bey, SGK dan bilgi alamadığım için ısrarla size yazıyorum. 01.01.1997 yılında başlayan sigortalılığım var. O tarihten bugüne 3.270 gün yatırılmış sigortam mevcut. Yaklaşık 6 yıldır bir şirkette kesintisiz çalışmaktayım. Çeşitli sebeplerden ötürü tazminatımı alarak ayrılmak istemekteyim. Size birkaç sorum olacak;
1. 3.600 gün sayısını doldurmak için, 8 ay kısa dönem askerlik yapmıştım, bunu saydırabilir miyim?
2. Askerliği saydırabilirsem, bu borçlanma takriben kaç lira olur?
3. Bir önceki şirketimden anlaşmalı olarak ayrılarak kıdem ve ihbar tazminatlarımı alarak ayrılmıştım, bu durumumu etkiler mi? Bu konularda bilgi verebilirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar.

Cevap: En az 15 yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içinde en az 3.600 günü olanlar SGK’dan “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alarak, işlerinden aynı gün ayrılıp, tazminatlarını alma hakkına sahiptirler. 1.1.1997 işe girişinizle 15 yıllık süreyi tamamlamışsınız, 3.600 günü tamamlamak adına 8 aylık askerliğinizi de ödeyebilir ve 240 gün kazanırsınız. Askerlik borçlanmasının her ayı için en az 300 lira en çok da 1.950 lira ödemeniz gerekir, ben en düşükten ödemenizi tavsiye ederim, 8 ay için 2400 lira ödemeniz gerekir. Bir önceki şirketten ayrılışınızın bu durum ile alakası yok.

Ali Tezel